Rendkívüli: megsemmisítették Romániában az elnökválasztás eredményét
A román alkotmánybíróság pénteken úgy döntött: meg kell ismételni az elnökválasztás teljes folyamatát.
Az elnöki szék lábába kapaszkodó Călin Georgescu kapcsolataiból kijönne egy Trónok Harca; az is megvan már, melyik hálózat tagja lehetett a klerikofasiszta jelölt.
Romániában május 4-e lesz az első elnökválasztási forduló időpontja; és mindegyik jelöltre ugyanazok a szabályok lesznek érvényesek – hirdette ki Marcel Ciolacu. A kormányfő bejelentette azt is, hogy új szabályokat vezetnek be, és drasztikus bírságokra számíthatnak a részrehajló a közösségi oldalak.
„Olyan változtatásokat dolgoztunk ki, hogy ne fordulhassanak elő a legutóbbi választáson történtek, amikor egy közösségi médiaplatform előnyben részesített egy bizonyos jelöltet ” – magyarázta a román kormányfő, hozzátéve, hogy a szabályszegésért kiszabott bírságok elérhetik a platformot működtető vállalat forgalmának 5 százalékát, ami esetenként több milliárd eurót jelenthet.
Ennek oka, hogy az elnökválasztás első körét, a gyanú szerint a TikToknak köszönhetően nyerte meg a klerikofasiszta Călin Georgescu.
Ezt is ajánljuk a témában
A román alkotmánybíróság pénteken úgy döntött: meg kell ismételni az elnökválasztás teljes folyamatát.
Az, a Călin Georgescu, aki korábban magát rendszerellenes és független elnökjelöltként mutatta be, a legújabb hírek szerint,
valójában szoros kapcsolatban állt a kommunista rendszer titkosszolgálataival.
Mentorának, Mircea Malițának köszönhetően a Caraman-hálózathoz tartozott, amelyet Mihai Caraman, a kommunista Románia hírszerzésének vezetője alapított. Caraman a NATO-ból szivárogtatott ki információkat a KGB számára.
Erre bizonyíték lehet, hogy Georgescu 1986-ban, a kommunizmus legvadabb időszakában, Londonban és New Yorkban tanult, ami csak kevesek számára volt elérhető, illetve, hogy szoros kapcsolatokkal rendelkezett a kommunista elit tagjaival. Mentorának, Malițának, jelentős szerepe volt Románia diplomáciai életében, többek között az ENSZ konferenciáinak szervezésében, és az Egyesült Államok nagykövete is volt a kommunizmus legsötétebb éveiben.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szerint Georgescu kampánya mögött a kommunista hírszerzés egykori tagjai és azok hálózatai álltak, akik közvetve támogatták.
Az erdélyi magyar politikus azt mondta, hogy Georgescu a szélsőjobboldali, legionárius eszmék terjesztésével is vádolható, és olyan populista üzeneteket fogalmazott meg, amelyek egyszerűsége vonzotta a szavazókat.
Georgescu kapcsolata Ceaușescu egykori hivatalos tolmácsával, Sergiu Celac-al tovább erősíti azt a képet, hogy a korábbi rendszer emberei segítették a politikai karrierjét. Celac támogatta Georgescut, és részt vett annak ideológiai programjának népszerűsítésében.
Az ügy rámutat arra, hogy a kommunista múlt milyen mélyen szövi át a mai román politikát.
Ezt is ajánljuk a témában
A klerikofasiszta Călin Georgescu semmi jót nem ígér a magyaroknak, mégis vannak, akiket elbűvölt az állítólagos „szuverenitáspártisága”. Meg még pár dolog. Mutatjuk!
A témáról kérdeztük Pataky Istvánt, a Maszol.ro portál főszerkesztő-helyettesét, aki elmondta: Kelemen Hunor pont neki adott egy interjút, amiben a fenti állítások elhangoztak. Az RMDSZ elnöke tulajdonképpen megismételte azokat tényeket és feltevéseket, amelyek Georgescu ilyen-olyan korábbi nyilatkozataiból derültek ki, s már korábban ismertette a román sajtó,
valamint azokból a figurákból következtethetők, akik őt segítették a korábbi kampányban, és segítik most is. Ez utóbbi nagy része egykori titkosszolga. „Márpedig Romániában, de máshol is, a volt hírszerző általában nehezen szakad el a szervezettől, s most finoman fogalmaztam” – jelentette ki az újságíró.
Mégis, egyértelműen azt állítani, hogy Georgescu a Securitate vagy a Külföldi Hírszerző Szolgálat, esetleg más szolgálat embere volt, jelenleg lehetetlen, konkrét bizonyítékok hiányában.
Jelenleg nincs egyetlen bírósági végzés sem Georgescu kampánnyal kapcsolatos ügyeiben, de zajlik néhány eljárás ellene.
Ha valamelyikben elmarasztaló ítélet születik az elkövetkező hetekben, akkor nem indulhat a májusi elnökválasztáson.
De fennáll egy másik lehetőség is, véli a szakértő: tavaly Diana Șoșoacăt azért zárta ki az alkotmánybíróság a november 24-i elnökválasztásból, mert antiszemita, Nyugat-ellenes és oroszbarát kijelentései fenyegetést jelentenek a demokráciára és az ország helyzetére az Európai Unióban és a NATO-ban.
Pataky szerint,
könnyen lehet, hogy ezúttal Georgescuval kapcsolatban születik hasonló döntés.
Călin Georgescu nemrég azt nyilatkozta: a NATO Románia területéről tervez támadást indítani Oroszország ellen, ami a harmadik világháború kirobbanásához vezethet.
Ezt is ajánljuk a témában
Két elnöki mandátum alatt hogyan lett a román reformok ígéretéből a kiábrándultság évtizede?
Az erdélyi újságíró hangsúlyozta, hogy
Georgescu mögött áll az ultranacionalista, magyarellenes megnyilvánulásairól is ismert Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), gyakorlatilag egy tábort képeznek.
Az is felháborító, hogy az RMDSZ-t egy január közepi tévényilatkozatában vizsgálatokkal fenyegette meg Georgescu. Megismételte a magyarellenes erők, politikusok sokat hangoztatott vádját, hogy az RMDSZ nem párt (hiszen érdekvédelmi szövetségként van bejegyezve). Erre hivatkozva fenyegettek már korábban is a magyar formáció betiltásával egyes román soviniszták. Nyilvánvalóan az RMDSZ, de az erdélyi érdekvédelem teljes ellehetetlenüléséhez vezetne a Georgescu-féle tábor hatalomra kerülése – óvakodik a szakember.
Továbbá, a főszerkesztő-helyettes kiemeli, hogy
Călin Georgescu egy szürke bürokratája volt a román politikai rendszernek,
dolgozott a környezetvédelmi tárcánál, de a külügyminisztériumban is. 2010-ben a neve felmerült miniszterelnök-jelöltként, ám végül Traian Basescu akkori államfő nem őt választotta.
Georgescu soha nem beszél negatívan Ceausescu kommunista rendszeréről, államcsínynek nevezi az 1989-es forradalmat, a volt diktátor által képviselt román nemzeti szocializmus terméke. Ugyanakkor Romániában van egy társadalmi szintű nosztalgia a Ceausescu rendszerrel kapcsolatban. Ezt Georgescu tökéletesen érzi és kihasználja – véli Pataky.
Szerinte, kétségtelenül a TikTokon tarolt a kampánya. Kijelenthető, hogy Georgescu nagyon sok fiatalt is megnyert, olyanokat is, akik eddig nem szavaztak a választásokon. Ebben a közösségi média és a jelenlegi román politikai elitből való kiábrándulás játszott döntő szerepet.
Ezt is ajánljuk a témában
Szakértő: A román Alkotmánybíróság döntése még azokat is képes elképeszteni, akik már sok mindent láttak.
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) a Georgescu kampányához közvetlenül kapcsolódó hálózat kezdetben 25 ezer fiókból állt a TikTok-on, amely két héttel az államfőválasztás első fordulója előtt vált rendkívül aktívvá. Bár drága és jól szervezett manipulációs kampány állt mögötte, elnökjelöltként a hivatalos bevallása szerint egyetlen lejt sem költött népszerűsítésére. Jelenleg a bíróság előtt van ez az ügy. A profin felépített kampányában szinte kizárólag videós bejelentkezésekre épített, üzeneteiben a miszticizmust vegyítette a vallással, az ortodoxizmussal, egyfajta guruként beszélt.
Az erdélyi magyarokhoz való viszonyulásáról az újságíró elmondta, hogy a végül érvénytelenített tavalyi elnökválasztás első fordulója után előkerült egy korábban készült felvétel, amelyen Georgescu egy teremben beszél a hallgatóságnak egyebek mellett arról, hogy a kisebbségiek elégedjenek meg azzal, hogy élelmet és vizet kapnak Romániában. Nemrég egy újságírói kérdésre válaszolva annyit mondott, hogy nincs mitől tartaniuk az etnikai kisebbségeknek, tiszteli őket.
A nemzetközi média elsősorban a választások érvénytelenítése, s az állítólagos orosz beavatkozás miatt figyelt fel a romániai helyzetre, Bukarest diplomáciai súlya az eset után teljes mértékben leértékelődött – véli a szakember.
Amennyiben elindulhat a májusi elnökválasztáson, akár győzhet is Georgescu.
Támogatói elhivatottak, egyáltalán nem hatnak rájuk a jelölt múltját érintő információk. Georgescu gyakorlatilag bármit mondhat, mindent elhisznek neki azok, akik a megmentőt látják benne – összegzi a gondolatait Pataky István.
Nyitókép: Daniel MIHAILESCU / AFP
Kelemen Hunor Gerorgescu titkosszolgálati múltjával kapcsolatos kijelentései az alábbi interjúban hangoztak el: